لطفا صبر کنید ...

مدیتیشن و رهایی از استرس

دسامبر 20, 2018 توسط مینو ایرانی
Meditation-2-e1422063415289.jpg

مدیتیشن و رهایی از استرس

استرس های زیاد ناشی از زندگی ماشینی امروزه باعث بروز بسیاری از بیماری ها و مشكلات روانی شده است. این موضوع باعث شده تكنیك های مختلف آرام بخشی طرفدار زیادی پیدا كند. یكی از این تكنیك ها مدیتیشن است.

استفاده از مدیتیشن برای درمان چیز جدیدی نست. علم و هنر مدیتیشن از هزاران سال پیش به این طرف توسط عرفا تمرین شده است. امروزه نیز مدیتیشن یكی از درمان های پیشرفته بشمار می رود كه می تواند بطور وسیعی تحت عنوان «طب فكری بدنی» طبقه بندی شود.

مدیتیشن یا مراقبه، موثرترین تكنیك جهت دستیابی به آرامش عمیق، رهایی از استرس، ایجاد سلامت، افزایش خلاقیت و ذكاوت و دستیابی به شادابی و رضایت درونی است.

این تكنیك، روشی ساده، طبیعی و بدون نیاز به تلاش زیاد است كه 5 میلیون نفر از مردم جهان از آن استفاده می كنند.

ذهن همواره پر است از هیاهوی افكار در حال گذر، آرزوها، خاطره ها، هیجان ها و همگی در حال عبور هستند، به عبارت دیگر در حالت عادی آگاهی ذهن مملو از افكار مختلف است، درست مانند آینه ای كه با غبار پوشیده شده باشد.

مدیتیشن از بی ذهنی است

مدیتیشن باعث می شود كه ذهن بتدریج، سطوح لطیف تری از تفكر را تجربه كند تا این كه به سطح ماورایی رسیده و در تماس مستقیم با سرچشمه تفكر قرار گیرد. در حین انجام این تكنیك الگوی امواج مغزی در حالت آلفا قرار می گیرد كه در آن سطح نیروهای شفابخش فعال می شود.
بسیاری از پزشكان، مدیتیشن را به عنوان یك روش درمانی جهت پایین آوردن فشار خون و تنفس بهتر مبتلایان به آسم و آرامش بیشتر در اضطراب های روزانه توصیه می كنند. در بعضی موارد مدیتیشن به منظور یك روش درمانی مكمل در كنار سایر درمان ها به بیمار توصه می شود.

مدیتیشن و ترك اعتیاد

مدیتیشن به طور خود به خود باعث می شود كه افراد از كافئین، توتون، تنباكو، الكل و داروهای تجویزی و غیر تجویزی كمتری استفاده كنند. در مجموع پزشكان، موفقیت اندكی در برنامه های ترك اعتیاد به دخانیات به دست می آورند كه بالاترین میزان آن در دراز مدت حدود 20 درصد بوده است، در حالی كه ثابت شده كه تاثیر مدیتیشن برای ترك اعتیاد تقریبا دو برابر میزان یاد شده است.

مدیتیشن و بیماری های قلبی

اثر مدیتیشن بر استرس و تبعات آن بویژه بیماری های قلب و عروق و فشار خون بالا طی تحقیقات گسترده ای، مورد بررسی قرار گرفته است. هنگامی كه تحت استرس هستید، فشار خون شما افزایش یافته و احساس گرما می كنید، همچنین وجود استرس ممكن است باعث شود كه كمتر ورزش كرده و بیشتر سیگار بكشید. استرس های پیاپی، بدن را به طور مداوم در معرض سطوح بالای هورمون هایی قرار می دهند كه با افزایش احتمال لخته شدن خون، می تواند باعث افزایش خطر بروز حمله قلبی شود. ثابت شده است انجام تمرین منظم مدیتیشن، بهترین روش كاهش استرس بوده و باعث بهبود سلامت عمومی و بیماری های قلبی می شود.

مدیتیشن و اعتماد به نفس

طبق یك مطالعه، افرادی كه به تمرین مدیتیشن می پرداختند، یك ماه پس از شروع تمرین تصور بهتری از خود را نسبت به پیش از انجام آن تجربه می كردند. این نتایج موید این فرضیه اند كه تمرین منظم مدیتیشن، عدم تعادل در عملكرد فیزیولوژیكی و روانی را از بین برده و فرد را قادر می سازد به شیوه ای فكر و عمل كند كه به عقایدش نزدیك تر است؛ به زبان ساده تر اعتماد به نفس او را تقویت می كند.

منبع: روزنامه جام جم

پیاده سازی و سئو توسط: 'GoGseo