لطفا صبر کنید ...

تمرین هایی برای مثبت اندیشی

دسامبر 24, 2018 توسط مینو ایرانی
positive-thoughts-good-morning-quotes-wallpaper.jpg

تمرین هایی برای مثبت اندیشی

در پایان هر روز از سه اتفاق خوبی که آن روز برای شما رخ داده است، فهرست تهیه کنید و درباره عوامل رخ دادن این اتفاقات تامل کنید. اتفاقات خوب می‌توانند هرچیزی باشند، دیدن یک دوست قدیمی، یک غروب آفتاب زیبا…

والتر چن می‌نویسد: «هربار که به یکی از مدارها واکنش نشان می‌دهید، بازدهی سینماتیک (شاخه‌ای از دانش مکانیک کلاسیک است که حرکت اجسام و سامانه‌ها (گروهی از اجسام) را بدون درنظرگرفتن نیروهای عامل حرکت بررسی می‌کند) مغز افزایش یافته، پیوندها بادوام‌تر شده و در نتیجه واکنش‌ها آسان‌تر می‌شوند. » او مهم‌ترین یافته این تحقیق را این‌گونه خلاصه می‌کند:

«هر گاه شما عملی را به صورت مداوم انجام دهید، در هر نوبت تکرار آن عمل نیروی کمتری از مغز شما به آن عمل اختصاص می‌یابد.»

یادگیری مثبت نگری

برای نواختن پیانو، صحبت به زبان‌های خارجی یا حتی ضربه زدن به توپ تنیس، یادگیری امری عادی و شیوه‌ای متداول تلقی می‌شود. نکته اینجا است که همان انعطاف ذهنی که باعث می‌شود شما در کارهای ساده یا ورزش‌ها مهارت پیدا کنید، همچنین این امکان را برای شما فراهم می‌آورد که مثبت اندیشی را بیاموزید.

شوان آچور نویسنده کتاب «مزایای خوشبختی» نقل می‌گوید: «همان‌طور که مغزما شکل‌ها و طرح‌ها را در بازی تتریس تشخیص می‌دهد و نحوه چیدن سریعتر آن‌ها را فرا می‌گیرد، می‌توانیم به مغزمان بیاموزیم که چیزهای خوب در زندگی را کاوش کند (به دنبال نکات مثبت باشد) تا بتوانیم امکانات بیشتری را مشاهده کنیم، انرژی بیشتری احساس کنیم و به سطوح بالاتر موفقیت دست یابیم.» آچور این اثر را «اثر مثبت تتریس» می‌نامد.

تمرین شاد بودن

چگونه این کار را انجام دهیم ؟ چن چهار فعالیت ساده را پیشنهاد می‌کند که به وسیله آنها می‌توان مغز را آموزش داد تا به پدیده‌ها نگاه مثبت‌تری داشته باشد:

جستجوی روزانه برای سه نکته مثبت. در پایان هر روز از سه اتفاق خوبی که آن روز برای شما رخ داده است، فهرست تهیه کنید و درباره عوامل رخ دادن این اتفاقات تامل کنید. اتفاقات خوب می‌توانند هرچیزی باشند، دیدن یک دوست قدیمی، نکته جالبی که یکی از همکاران در محل کار تعریف می‌کند یا حتی یک غروب آفتاب زیبا. ثابت شده است که جشن گرفتن موفقیت‌های کوچک باعث افزایش انگیزه و شعله‌ور شدن شادی می‌شود. ثبت روزانه اتفاقات خوشایند باعث می‌شود که احساس بهتری داشته باشید و وقایع بهتری برای شما رخ دهند.

روزانه از یک نفر تقدیر کنید. این روش را خیلی دوست دارم. برای داشتن چیزهای خوبی که به دست می‌آورید باید آنها را تشخیص دهید و اجازه دهید که دیگران هم بدانند که آن موضوع برای شما هم اهمیت دارد و شما متوجه آن شده‌اید. زمان بگذارید و از تلاش یک نفر از اقوام یا دوستان‌تان در برابر دیگران تشکر یا تمجید کنید. یک روش دیگر ارسال ایمیل‌های روزانه برای یک شخص است. آن شخص می‌تواند معلم قدیمی مدرسه شما باشد که زمانی به شما نصیحت ارزشمندی کرده است و اکنون هر روز از آن سپاسگزاری می‌کنید. از خودتان شجاعت نشان دهید و از یک همکار یا حتی کسی که فقط یکبار او را ملاقات کرده‌اید، تشکر کنید.

یک کار نیک انجام دهید. انجام کارهای نیک (حتی کار کوچکی مانند آوردن لبخند بر لبان یک نفر در محل کار) باعث افزایش سطح خوشحالی می‌شود. متوقف کردن انجام کاری که انرژی فکری زیادی لازم دارد این قدرت را به شما می‌دهد که از حلقه منفی‌نگری خارج شوید. سعی کنید کارهای خوب کوچک شما محسوس باشند؛ مثلا خرید یک فنجان قهوه برای کسی.

مراقب ذهن‌ تان باشید. تمرکز یعنی توجه داشتن به زمان حال بدون قضاوت درباره آن، باز کردن درهای آگاهی و رها کردن ذهن فرا‌تر از محدودیت‌های منفی که می‌تواند به برقراری تعادل و مثبت دیدن تصاویر پیرامون کمک کند.

منبع:Inc

پیاده سازی و سئو توسط: 'GoGseo