لطفا صبر کنید ...

تکنیک های مدیتیشن برای

ژانویه 20, 2019 توسط مینو ایرانی
woman-meditating-by-lake-.jpg

تکنیک های مدیتیشن برای

تکنیک‌ های مدیتیشن از شیوه‌ های آرام‌ بخشی روح و جسم است که زیرمجموعه درمان‌ های طب جایگزین و طب روان تنی قرار می‌ گیرد. تکنیک‌ ها و راه‌ حل‌ های این شیوه درمانی به تسکین تنش‌ ها و فشار های عصبی انسان کمک می‌کند.

استفاده از تکنیک‌ها و متدهای تنفسی و تمرکزی این شیوه درمانی در طول روز در خانه یا محل کار به ما کمک می‌کند تا گرفتاری‌ های فکری، فشار ها و استرس‌ های فعالیت روزانه‌ مان را در همان روز کنار بگذاریم و آن‌ها را با خود به روزهای بعد منتقل نکنیم.

عادت‌ های بد را از خود دور کنیم

برای همه ممکن است این حالت پیش بیاید که در موقعیت حسادت کردن به دیگران یا قضاوت کردن راجع به دیگران بربیایند. برای کنترل این حالت راه‌حل‌های متنوعی در شیوه درمانی و آرام‌ بخشی مدیتیشن وجود دارد که کاربردی‌ترین آن‌ ها استفاده از تکنیک تنفس است. بسیاری از عادت‌ های ذهنی با تغییر در چگونگی تنفس قابل تغییرند. بنابراین برای رهایی از حس حسادت یا قضاوت بهترین کار این است که به‌طور عمیق نفس بکشید، به‌ گونه‌ ای که عضلات شکم را به داخل کشیده و حین عمل بازدم آن‌ها را رها کنید. در این حین به این موضوع بیندیشید که تمامی افکار منفی و قضاوت‌ های نادرست شما همراه با عمل بازدم از شما دور می‌ شوند. به این ترتیب پس از یک تا 2 دقیقه تنفس عمیق خواهید دید که در شرایط راحت‌ تری قرار دارید.

پیشگیری از پرخاشگری با مدیتیشن

اگر در گروه افرادی قرار دارید که خیلی زود بر اثر حادثه یا اتفاقی نگران، عصبانی یا پرخاشگر می‌شوند، می‌توانید با تمرین تکنیک‌ های تنفسی مدیتیشن بر این حالت غلبه کنید. بهترین راه‌ حل کاربردی برای پیشگیری از پرخاشگری، تنظیم تنفس‌ ها به حالت عمیق و کند است. این کار موجب تخلیه بار منفی و انرژی کاذب ذخیره شده در بدن‌ و مانع از پرخاشگری و رفتارهای شدید و غیرقابل کنترل می‌ شود.

مدیتیشن

افزایش نشاط با تکنیک تنفس

برای بدست آوردن نشاط و شادابی در طول روز می‌توانید صبح پس از بیدار شدن در محلی مناسب و آرام که با هوای تازه و پر از اکسیژن صبحگاهی همراه است، این متد را تمرین کنید. برای این کار لازم است به‌صورت چهار زانو بنشینید و خیلی آرام با کمک دهان‌تان تنفس کنید. در این حالت اجازه دهید دهان‌تان مقدار کمی باز بماند و از این طریق عمل دم و بازدم را انجام دهید. دقت کنید که نفس‌های‌تان عمیق نباشد. به این ترتیب تمام تمرکز خود را روی نفس‌های آرام و منظم خود متمرکز کنید تا در بدن‌تان احساس سبکی و آرامش کنید. پس از مدتی احساس سبکی و شلی را در عضلات صورت، فک‌ها و تمام بدن حس می‌کنید. در این مرحله تنها کافی است به واژه‌های خنده، شادی، نشاط و شادابی فکر کنید. روی این واژه تمرکز کنید. 15 دقیقه در این حالت بمانید. این نشاط در سراسر روز شما را همراهی خواهد کرد.

پس از اتمام ساعت کاری در محل کار یا منزل یا پیش از فرا رسیدن ساعت خواب، بهترین راه‌ حل برای دور کردن افکار شلوغ و کارهای باقی مانده استفاده از تکنیک آرام بخشی چشم‌ ها است.

بهترین زمان و مکان برای رسیدن به آرامش

برای انجام مدیتیشن و استفاده از کاربردهای کم نظیر آن در آرام‌سازی‌ روح و جسم، بهتر است از این تکنیک‌ها همزمان با طلوع و غروب خورشید در طول روز استفاده کنید. علاوه بر این، محلی که برای انجام مدیتیشن درنظر می‌گیرید باید آرام و بدون صدا و در محیطی با هوای تازه و سرشار از اکسیژن باشد. هنگام نشستن دقت داشته باشید که کاملا صاف بنشینید و گردن و ستون فقرات‌تان را در وضعیت عمود و بدون فشار قرار دهید.

یک شیوه درمانی برای میگرن و بی‌ خوابی

انجام تکنیک‌های مدیتیشن تاثیر زیادی بر حفظ سلامت و تندرستی و پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ ها دارد. براساس یافته‌های دانشمندان، استمرار و مداومت بر انجام تکینک‌ های ساده مدیتیشن به‌ صورت روزانه به درمان اختلالات اضطرابی، زخم‌های گوارشی، التهاب روده‌ ها، پسوریازیس و افسردگی کمک می‌کند. همین‌ طور این مداومت به افراد سالم کمک می‌ کند تا از ابتلا به این بیماری‌ ها پیشگیری کنند. علاوه براین، شیوه درمانی مدیتیشن یک درمان مکمل و همراه برای شیوه‌ های درمانی طب رایج در درمان و تسکین بیماری‌ هایی مانند التهاب مفاصل، دردهای عضلانی، سرطان، میگرن و انواع بی‌ خوابی‌ هاست.

منبع: مجله سیب سبز

پیاده سازی و سئو توسط: 'GoGseo