لطفا صبر کنید ...

فایده های مدیتیشن برای مغز و اثر آن بر خلق و خو

ژانویه 20, 2019 توسط مینو ایرانی
abu-incense-meditation-56b750d23df78c0b135f9171.jpg

فایده های مدیتیشن برای مغز و اثر آن بر خلق و خو

با تمام مشغله هایی که در محل کار و خانه داریم دیگر وقتی برای ارتباط با اعضای خانواده باقی نمی ماند، چه برسد به اینکه لحظاتی برای خودمان باشیم و از چنگ استرس رها شویم.

یک راه حل ساده وجود دارد که علم هم ثابت کرده می تواند کمک مان کند از استرس کمی دور شویم. راهکاری که ذهن مان را از تمام شلوغی ها و آشفتگی ها پاکسازی کرده و به ما کمک می کند هر روز صبح احساس انرژی و شادابی کنیم و تمرکز داشته باشیم.

50 سال تحقیقات و مطالعات علمی با شواهد فراوانی ثابت کرده که مدیتیشن می تواند با فوایدی که دارد زندگی ما را تغییر بدهد.

عادت به مدیتیشن و انجام منظم آن چگونه می تواند عملکرد مغزتان را بهبود بدهد و خوش اخلاق تان کند.

در کنترل استرس مهارت پیدا می کنید

استرس، آمیگدالای مغزتان را تحریک می کند و آن را در شرایطی قرار می دهد که به آن «مغز خزنده» می گویند. آمیگدالا در بخش قدامی مغز است که مربوط به ترس و هیجان بوده و عملکرد اصلی آن کمک به بقاست. استرس زیاد می تواند محرکی است که باعث می شود آمیگدالا وارد فعالیت شود و همین زمان است که فرد اصطلاحا اختیار از کف می دهد دچار احساسات گیج کننده و آشفته ی کننده ای چون ترس یا خشم می شود. تصور کنید درگیر یک مجادله ی شدید هستید یا تا سر حد مرگ از چیزی که آزارتان داده می ترسید.

وقتی در چنین حس و حالی هستید، سایر قسمتهای مهم مغز مانند قشر پیش پیشانی غیر فعال می شود. قشر پیش پیشانی بخشی از مغز است که می تواند فعالیت های فکری در سطح بالاتر انجام دهد مانند تصمیم گیری، خویش آگاهی، همدردی و پایبندی اخلاقی. آمیگدالا در تفکر منطقی در شرایط دشوارتر طی زندگی روزمره چندان عالی عمل نمی کند، اما مدیتیشن می تواند کمک کند با خروج از وضعیت «مغز خزنده» و برگشتن به زمان حال، قدرت این را پیدا کنید که به استرس واکنش بهتری نشان بدهید.

مثلا ممکن است تمام مدت در حالت مغز خزنده فقط به این فکر کنید که چگونه می توانید بیشتر پول دربیاورید، اما با مدیتیشن شما می توانید علی رغم تمام استرس هایی که دارید به چیزهای مهمتری هم فکر کنید؛ پیش از آنکه خیلی دیر شود می فهمید که باارزش ترین نعمت های زندگی تان را نادیده گرفته اید مانند ارتباط با فرزندان تان و حفظ رابطه ی گرم و صمیمی تر با همسرتان.

تصاویر MRI نشان داده اند که بعد از یک دوره ی 8 هفته ای تمرینات مدیتیشن، آمیگدالا کاهش پیدا می کند. با کوچک تر شدن آمیگدالا، قشر پیش پیشانی ضخیم تر می شود.

بهتر می توانید تصمیم های خوب بگیرید

اگر اغلب اوقات استرس دارید پس حتما لحظات زیادی در زندگی داشته اید که بخاطر استرس تصمیمات بد و نادرستی گرفته اید. مثلا ممکن است جزئیاتی مربوط به یک پروژه ی مهم را فراموش کرده باشید و برای تان درد سر شده باشد یا اشتباه بزرگی مرتکب شده باشید که تاثیر منفی بر دیگران گذاشته باشد، به هر حال این تجربه را دارید که زمانهایی که روبراه نیستید چه اتفاق هایی ممکن است بیفتد.

چیزی که در چنین لحظاتی دچار اختلال می شود، مهارتی است که عملکرد اجرایی نام دارد. به زبان ساده تر؛ عملکرد اجرایی، بخشی از مغز است که به شما کمک می کند از اهدافی که دنبال می کنید نتیجه بگیرید. این مهارت همان چیزی است که به شما کمک می کند کارهایی مانند مدیریت زمان، توجه داشتن، برنامه ریزی، سازماندهی و به خاطر سپاری جزئیات را انجام دهید.

مطالعات نشان داده مدیتیشن برای افرادی که عملکرد اجرایی شان در اثر اختلال هایی چون بیش فعالی (ADHD) دچار نقص است سودمند است. آزمایشات نشان داده 78 درصد از افراد بزرگسال تحت مطالعه که دچار بیش فعالی بوده اند وقتی تمرینات مدیتیشن را به طور منظم انجام دادند، علائم شان کاهش یافته بود.

مهارت تفکرتان سرعت می گیرد

تا به حال پیش آمده که در حال گفتگو با کسی باشید و برای پیدا کردن کلماتی که می خواهید بگویید به مشکل بخورید؟ همه ی ما زمانهایی داریم که مهارت کلامی مان در بهترین حالت خود نیست. مهارت کلامی، توانایی پیدا کردن کلمات درست و مناسب در زمان یا موقعیتی مناسب است.

نتایج تحقیقات نشان می دهد مهارت کلامی افرادی که تمرینات مدیتیشن را انجام می دهند، بهبودی چشمگیری پیدا می کند. تغییراتی که در این پژوهش ها دیده شد حاصل تنها 20 دقیقه مدیتیشن طی چهار روز بوده است.

تمرکزتان بالا می رود

با توجه به تمام مشغله های دنیای امروز و دیجیتال زدگی شدیدی که در جریان است به راحتی تمرکز خود را از دست می دهیم. ما هر روز به طور متوسط در معرض 10000 تبلیغات تجاری هستیم و همین باعث می شود روی چیزهای مهم تمرکز نداشته باشیم. تنها 20 دقیقه مدیتیشن در روز کمک می کند تا قدرت تمرکز و توجه تان بهتر شود و راحت تر بتوانید در لحظه بمانید.

خلاقیت تان شکوفا می شود

پژوهش ها نشان می دهد 10 تا 12 دقیقه مدیتیشن کافیست تا خلاقیت و کارآمدی تان را تقویت کند. مدیتیشن کمک می کند ذهن پاکسازی شده، تمرکزتان روی کاری که می خواهید انجام دهید بیشتر شده و به راه حل های بهتری برسید و همه ی اینها یعنی خلاقیت و کارآمدی بیشتر.

اضطراب تان کم شده و به آرامش می رسید

خیلی ها دچار اختلال اضطراب هستند و شما حتی اگر جزو این افراد هم نباشید، بیشتر روزها بابت موضوعاتی دچار اضطراب می شوید. اگر نگرانی و اضطراب بخشی عادی از زندگی شود می تواند تاثیرات مخربی روی جسم و روح بگذارد، خواب را مختل کند و با ذهنی آشفته مانع آرامش و آسایش تان شود.

تنها 20 دقیقه مدیتیشن در روز می تواند به شما کمک کند به میزان قابل توجهی از اضطراب تان کم کرده و به یک آرامش درونی برسید.

راه حل نهایی شادتر بودن در زندگی این نیست که همه چیز را ساده تر کنید بلکه باید خودتان را قوی تر کنید.

مدیتیشن می تواند قدرت ذهنی را که به آن نیاز دارید به شما بدهد و حال تان را بهتر کند.

تصور کنید روزتان را در حالی شروع می کنید که احساس آمادگی برای مواجهه با هر چه پیش بیاید را دارید. استرس، سراغ تان می آید اما شما می گذارید کمی جولان بدهد و بعد خیلی زود به راحتی آن را پس می زنید.

شما می توانید روی موضوعات مهم تمرکز کنید و به صلح و ارتباطی خوشایند با خودتان برسید. شما دیگر آن کسی نیستید که با پریشانی و خشم با زندگی برخورد می کند و در واقع فقط زنده نیستید، بلکه زندگی می کنید!

پس تصمیم بگیرید و مدیتیشن را شروع کنید، تمرین کنید تا در زمان حال بمانید و غرق آن شوید، حالا دیگر می دانید چگونه زندگی را زیبا ببینید.

نویسنده: هدی بانکی

پیاده سازی و سئو توسط: 'GoGseo