لطفا صبر کنید ...

10 راه برای ایجاد اعتماد در یک رابطه

سپتامبر 20, 2022 توسط مینو ایرانی
rebuild-trust-relationships-1200x796.jpg

10 راه برای ایجاد اعتماد در یک رابطه

اعتماد: بدون آن نمی توانید یک رابطه سالم داشته باشید. و با این حال، تقریباً همه ما می توانیم سناریویی را به ذهن بیاوریم که در آن اعتماد ما از بین رفته است .

اما چگونه در وهله اول اعتمادمان را بالا ببریم؟ آیا اعتماد از دست رفته را می توان بازسازی کرد؟

این مقاله به بررسی چگونگی ایجاد اعتماد در روابط مختلف، از جمله نکات عملی و فعالیت‌هایی که باعث ایجاد اعتماد می‌شود، می‌پردازد.

لطفا توجه داشته باشید که ادبیات علمی در مورد اعتماد سازی محدود است. تحقیقات زیادی وجود دارد که اهمیت اعتماد و چیستی آن را بررسی می کند، اما این تحقیقات به دنبال طرح گام های عملی برای ایجاد اعتماد نیستند. بنابراین، بسیاری از تحقیقاتی که مقاله زیر را پشتیبانی می کند، از منابع وب است، نه مقالات مجلات.

این مقاله شامل:

  • نحوه ایجاد اعتماد: 12 نکته کلی
  • چگونه در ازدواج یا رابطه با شریک زندگی خود اعتماد ایجاد کنید
  • بازسازی اعتماد پس از دروغگویی،فریب و خیانت
  • چگونه اعتماد به نفس را توسعه دهیم

نحوه ایجاد اعتماد: 12 نکته کلی

پیشنهادات زیر در مورد چگونگی ایجاد اعتماد توسط Carthage Buckley (nd)، مربی استرس و عملکرد ارائه شده است.

در اینجا پیشنهادات او وجود دارد:12 راه برای ایجاد اعتماد

1. به قول خود صادق باشید و کارهای خود را دنبال کنید

هدف ایجاد اعتماد این است که دیگران آنچه را که می گویید باور کنند. با این حال، به خاطر داشته باشید که ایجاد اعتماد نه تنها مستلزم عمل به وعده‌هایی است که می‌دهید، بلکه به وعده‌هایی که نمی‌توانید عمل کنید نیز نیاز دارد.

عمل کردن به قول خود به دیگران نشان می دهد که از آنها چه انتظاری دارید، و به نوبه خود، آنها به احتمال زیاد با شما محترمانه رفتار می کنند و اعتماد بیشتری در این فرآیند ایجاد می کنند.

2. یاد بگیرید چگونه با دیگران ارتباط موثر برقرار کنید

ارتباط ضعیف یکی از دلایل اصلی شکست روابط است. ارتباط خوب شامل شفاف بودن در مورد آنچه که به آن متعهد هستید یا نیستید و آنچه بر سر آن توافق شده است، می باشد.

ایجاد اعتماد بدون ریسک نیست. این شامل اجازه دادن به شما و دیگران برای اثبات قابل اعتماد بودن است. برای پیمایش این موضوع، ارتباط موثر کلیدی است. بدون آن، ممکن است متوجه شوید که پیام‌هایی که قصد ارسال آن را داشته‌اید، پیام‌های دریافتی نیستند.

3. به خود یادآوری کنید که ایجاد و جلب اعتماد زمان می برد

ایجاد اعتماد یک تعهد مستمر است. این اشتباه را نکنید که خیلی زود انتظار داشته باشید. برای ایجاد اعتماد، ابتدا گام های کوچک بردارید و تعهدات کوچک را انجام دهید و سپس با افزایش اعتماد، با انجام و پذیرش تعهدات بزرگتر راحت تر خواهید بود. اعتماد کنید و در عوض به طور کلی مورد اعتماد قرار خواهید گرفت.

4. برای تصمیم گیری وقت بگذارید و قبل از اقدام سریع فکر کنید

فقط تعهداتی را بپذیرید که از موافقت با آنها خوشحال هستید. شهامت گفتن «نه» را داشته باشید، حتی زمانی که این حرف کسی را ناامید می کند. اگر با چیزی موافقت کنید و نتوانید آن را دنبال کنید، وضعیت همه افراد درگیر بدتر است.

در مورد آنچه در باطن خود دارید شفاف باشید و تعهدات خود را پیگیری کنید. سازماندهی بخشی ضروری از ایجاد اعتماد با خانواده، دوستان و همکاران است. این شما را قادر می سازد تا تصمیم روشنی در مورد موافقت با درخواست های وقت و انرژی خود بگیرید.

5. برای روابطی که دارید ارزش قائل شوید – و آنها را بدیهی تلقی نکنید

اعتماد اغلب ناشی از ثبات است. ما تمایل داریم بیشترین اعتماد را به افرادی داشته باشیم که در روزهای خوب و بد همیشه در کنار ما هستند. اینکه به طور مرتب به کسی نشان دهید که در کنار او هستید، راهی موثر برای ایجاد اعتماد است.

6. مهارت های تیمی خود را توسعه دهید و آشکارا مشارکت کنید

وقتی نقش فعالی در یک تیم بازی می‌کنید و مشارکت می‌کنید، مردم بیشتر به شما احترام می‌گذارند و به شما اعتماد می‌کنند. همچنین هنگام ایجاد اعتماد در یک تیم، نشان دادن تمایل خود به اعتماد به دیگران ضروری است.

باز بودن و تمایل به مشارکت و همکاری این امر را نشان می دهد. به عبارت دیگر، آنچه را که دیگران می گویند در نظر بگیرید، نشان دهید که فعالانه گوش می دهید، افکار و بازخوردهای خود را به شیوه ای محترمانه مطرح کنید و نشان دهید که مایلید بخشی از تیم باشید.

7. همیشه صادق باشید

پیامی که می‌دهید باید همیشه و همیشه حقیقت باشد. اگر در حال گفتن یک دروغ، هر چند کوچک، گرفتار شوید، وفاداری شما کاهش می یابد.

8. هر زمان که می توانید به مردم کمک کنید

کمک به شخص دیگری، حتی اگر هیچ سودی برای شما نداشته باشد، باعث ایجاد اعتماد می شود. مهربانی واقعی به ایجاد اعتماد کمک می کند.

9. احساسات خود را پنهان نکنید

باز بودن در مورد احساسات خود اغلب یک راه موثر برای ایجاد اعتماد است. علاوه بر این، اگر مردم بدانند که شما به خودتان اهمیت می دهید، به احتمال زیاد به شما اعتماد خواهند کرد.

هوش هیجانی در ایجاد اعتماد نقش دارد. به رسمیت شناختن احساسات خود، یادگیری درس های غالب و انجام اقدامات سازنده به این معنی است که واقعیت را انکار نمی کنید – این کلید ایجاد اعتماد است.

10. همیشه خود را تبلیغ نکنید

قدردانی نقش مهمی در ایجاد اعتماد و حفظ روابط خوب دارد. شناخت و قدردانی از زحمات دیگران استعداد شما را برای رهبری و کار گروهی نشان می دهد و اعتماد دیگران را به شما افزایش می دهد.

از سوی دیگر، اگر مردم از یک کار خوب قدردانی نکنند، خودخواه به نظر می رسند. خودخواهی اعتماد را از بین می برد.

11. همیشه کاری را انجام دهید که فکر می کنید درست است

انجام کاری صرفا برای تایید به معنای قربانی کردن ارزش ها و باورهای خود است. این باعث کاهش اعتماد به خود، ارزش ها و باورهای شما می شود. همیشه انجام کاری که فکر می کنید درست است، حتی زمانی که دیگران مخالف هستند، باعث می شود دیگران به صداقت شما احترام بگذارند.

جالب اینجاست که هنگام ایجاد اعتماد، باید بخواهید گاهی اوقات دیگران را ناراحت کنید. مردم تمایل دارند به کسانی که به سادگی هر چیزی را که فکر می کنند دیگران می خواهند بشنوند می گویند اعتماد نکنند.

12. اشتباهات خود را بپذیرید

وقتی سعی می کنید اشتباهات خود را پنهان کنید، مردم می دانند که شما صادقانه رفتار نمی کنید. با باز بودن، جنبه آسیب پذیر خود را نشان می دهید و این به اعتمادسازی با افراد دیگر کمک می کند.

این به این دلیل است که آنها شما را بیشتر شبیه خودتان می دانند – همه اشتباه می کنند. اگر وانمود کنید که هرگز مرتکب اشتباه نمی شوید، اعتماد دیگران به خود را دشوار می کنید، وقتی تمام چیزی که یک شخص می بیند، «کمال»ی است که شما مطرح می کنید، احتمالاً به شما اعتماد نخواهند کرد.

توصیه های زیر را برای ایجاد اعتماد با یک شریک در ازدواج یا رابطه

چگونه در ازدواج یا رابطه با شریک زندگی خود اعتماد ایجاد کنید

آندریا بونیور، روانشناس، استاد و نویسنده بالینی دارای مجوز، توصیه های زیر را برای ایجاد اعتماد با یک شریک در ازدواج یا رابطه به اشتراک می گذارد. بونیور پیشنهاد می کند که اعتماد برای صمیمیت عاطفی ضروری است و برای یک رابطه سالم و نزدیک ضروری است (2018). از دست دادن اعتماد بسیار آسان تر و سریعتر از ایجاد آن است.

برای ایجاد اعتماد با شریک زندگی خود، بونیور به شما پیشنهاد می‌کند «منظورتان را بگویید و آنچه را که می‌گویید منظورتان را داشته باشید» (2018).

در کودکی، ما به سرعت یاد می گیریم که بگوییم آیا کسی دروغ می گوید. ممکن است شخصی به وعده های خود عمل نکند، یا یکی از والدین تهدیدهایی کند که به آنها عمل نمی کند. این شکل از محافظت از خود برای کمک به ما برای زنده ماندن تکامل یافته است، بنابراین تقریباً همه ما می‌توانیم به «پسر ضرب‌المثلی گرگ گریان» توجه کنیم (بونیور، 2018).

همانطور که بزرگتر می شویم، انتظارات و رفتار خود را با یادگیری عدم اعتماد به یک فرد دروغگو بهبود می بخشیم، که به محافظت از خود در برابر ناامیدی مجدد کمک می کند. بنابراین، هنگام تلاش برای ایجاد اعتماد در یک رابطه، چیزهایی را نگویید که آنها را دنبال نمی کنید.

همچنین مهم است که چیزهایی را بیان نکنید که به طور دقیق احساس شما را منعکس نمی کند. گفتن مداوم دروغ، حتی اگر آنها احساس می کنند کوچک یا بی اهمیت باشد، باعث می شود که طرف مقابل دیگر به آنچه شما می گویید اعتماد نکند (بونیور، 2018).

یکی دیگر از جنبه های ایجاد اعتماد این است که با توسعه روابط، به طور فزاینده ای آسیب پذیر شوید. افراد وقتی به یکدیگر تکیه می کنند احساس اعتماد می کنند. در روابطی که داریم، از طریق آسیب پذیری اعتماد ایجاد می کنیم (بونیور، 2018). بخشی از این به طور خودکار در طول زمان و از طریق تعاملات روزانه ما اتفاق می افتد – مانند احساس اطمینان از اینکه شریک ما در صورتی که به ما پیشنهاد داده باشد ما را از محل کار بیاورد، آنجا خواهد بود (بونیور، 2018).

همچنین مهم است که از نظر عاطفی آسیب پذیر باشید (بونیور، 2018). ایجاد اعتماد مستلزم آن است که خود را در برابر خطر بالقوه صدمه دیدن باز کنید. این می‌تواند چیزهایی را آشکار کند که شما را می‌ترساند یا جنبه‌هایی از خودتان را که جذاب نمی‌دانید آشکار می‌کند (بونیور، 2018). به عبارت دیگر، اعتماد زمانی ایجاد می شود که شرکای ما این شانس را داشته باشند که ما را ناامید کنند یا به ما صدمه بزنند، اما این کار را نمی کنند.

احترام نقش مهمی در اعتماد دارد. یکی از ماندگارترین راه‌هایی که می‌توانیم توسط شرکایمان آسیب ببینیم این است که ما را تحقیر کنند یا با تحقیر به ما نگاه کنند، زیرا عدم احترام اعتماد را از بین می‌برد (بونیور، 2018).

هر رابطه ای، حتی بین یک دستیار فروش و مشتری، شامل سطح پایه ای از اعتماد و در نتیجه احترام است (بونیور، 2018). اما حفظ آن سطح پایه احترام هر چه رابطه صمیمی‌تر باشد اهمیت بیشتری می‌یابد (بونیور، 2018).

متأسفانه، ما گاهی اوقات بدترین ویژگی های خود را به شرکای خود نشان می دهیم. ما ممکن است بیشتر مستعد حمله به افرادی باشیم که به آنها نزدیک هستیم تا یک غریبه. ما از این واقعیت غافل می شویم که به دلیل آسیبی که عدم احترام در طول زمان ایجاد می کند، احترام برای کسانی که دوستشان داریم اهمیت بیشتری دارد (بونیور، 2018).

لزومی ندارد که همیشه با شریک زندگی خود کاملاً مؤدب باشید. با این حال، به یاد داشته باشید که هر بار که با شریک زندگی خود به گونه ای رفتار می کنید که سطح پایه احترام را زیر پا می گذارد، به ارتباطی که دارید آسیب خواهید رساند. به علاوه، اعتماد شریک زندگی تان به شما، شما را در طول زمان چالش برانگیزتر می کند (بونیور، 2018).

علاوه بر این، برای ایجاد اعتماد با شریک زندگی خود، آماده باشید که به او در شک و تردید، کمک کنید. برای این ایده، بونیور یک بیمار و پزشکش را مثال می‌زند که ده سال است که به آنها اعتماد دارد و به آنها احترام می‌گذارد (2018).

بونیور تفاوت بین احساس بیمار در مورد نظر پزشک معتمد و نظر پزشکی که بیمار قبلا هرگز او را ندیده است را توضیح می دهد. در حالی که ممکن است بیمار به دلیل صلاحیت های پزشکی خود به پزشک جدید اطمینان داشته باشد، این احتمال وجود دارد که با پزشکی که به او اعتماد کرده است احساس راحتی بیشتری کند.

حتی ممکن است شنیدن اخبار پزشکی سخت یا غافلگیرکننده از پزشک معمولی‌اش برای او آسان‌تر باشد، زیرا او آماده خواهد بود تا به دلیل اعتماد و سابقه‌ای که پزشک دارند، از شک و تردید بهره‌مند شود (بونیور، 2018).

یکی دیگر از راه های ایجاد اعتماد در یک رابطه این است که احساسات خود را به روشی کاربردی و مفید بیان کنید (بونیور، 2018). یکی از مؤلفه‌های مهم صمیمیت عاطفی این است که بتوانیم درباره احساسات خود بدون فریاد زدن، حمله کلامی یا خاموش کردن مکالمه صحبت کنیم (بونیور، 2018).

بنابراین، به منظور ایجاد اعتماد، راه‌هایی را برای بحث درباره احساسات دشوار ایجاد کنید که مشارکتی و محترمانه باشد. برای ایجاد اعتماد، باید به او این فرصت را بدهید که با شما “واقعی” ارتباط برقرار کند – که شامل پیچیدگی عاطفی شما نیز می شود (بونیور، 2018).

در نهایت، برای ایجاد اعتماد با شریک زندگی خود در یک ازدواج یا رابطه، مهم است که رفتار متقابل را در نظر بگیرید (Bonior, 2018). به عبارت دیگر، مایل به دادن و همچنین دریافت باشید. لازم است هر دو طرف با سطوح دادن و دریافت احساس راحتی کنند.

بازسازی اعتماد پس از فریب و خیانت

چگونه بعد از فریب اعتماد را بازسازی کنیم؟

اگر به شما دروغ گفته شده یا صدمه دیده اید، ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا دوباره اعتماد کنید (باکلی، nd). ممکن است به طور خودکار فکر کنید که باید از کسی که به اعتماد شما خیانت کرده جدا شوید. با این حال، دیگران ممکن است بخواهند یک رابطه را ادامه دهند، زیرا معتقدند که اقدامات شریک آنها به اندازه کافی بد نیست تا از رابطه دست بکشند.

در هر صورت، مهم است که پس از موقعیت‌های سخت، دوباره اعتماد ایجاد کنید، چه بین شما و شریک زندگی‌تان و چه بین شما و شرکای آینده و دوستان.

هنگامی که اعتماد شکسته شده است، مانند پس از فریب و یا خیانت، و شما در تلاش برای بازسازی اعتماد هستید، ممکن است عاقلانه نباشد که همه تردیدهای خود را یکباره کنار بگذارید (Bonior, 2018). با این حال، اگر هنوز امیدوار به بازسازی اعتماد هستید، باید برخی از تردیدهای خود را رها کنید، یا آنها را به حالت تعلیق درآورید تا به شریک زندگی خود این فرصت را بدهید که به شما کمک کند (بونیور، 2018). سپس، اگر شریک زندگی شما این کار را نکند، این اوست که در ایجاد اعتماد اختلال ایجاد می کند.

در هر رابطه ای، به خصوص در رابطه ای که تهدید به خیانت شده است، ارتباط سالم نقش مهمی ایفا می کند. هر یک از طرفین باید بتوانند صادقانه صحبت کنند، و اگر مشاجره ای پیش آمد، هر دو نفر باید “عادلانه” بجنگند، بدون اینکه گذشته را درگیر کنند (عشق احترام است، 2014).

برای بازسازی اعتماد، به خاطر داشته باشید که رابطه شما ممکن است بعد از خیانت، روابط جنسی یا سایر خیانت ها متفاوت به نظر برسد. با این حال، ساختن چیزی جدید نیز امکان پذیر است، اگرچه هر دو شریک باید مایل به ایجاد یک رابطه جدید با هم باشند (عشق احترام است، 2014).

ماندن در زمان حال و حرکت به سمت آینده پس از فریب، بسیار چالش برانگیز است – ماندن در گذشته یا نگرانی در مورد آن می تواند آسان تر باشد (عشق احترام است، 2014). در حالی که کسی که مورد خیانت قرار گرفته است حق دارد احساس آسیب، عصبانیت یا غمگینی کند، اگر نتواند با این احساسات کنار بیاید، ممکن است نشانه آن باشد که رابطه نمی تواند ادامه یابد.

مهم است، اگرچه دشوار است، اما به خود اعتماد کنید. یاد بگیرید که به خود و احساسات خود اعتماد کنید و به خود اطمینان دهید که با حرکت رو به جلو خوب خواهید بود، کلید هر رابطه سالم است (عشق احترام است، 2014).

شاید مهمترین جنبه بازسازی اعتماد پس از فریب شریک ، برقراری ارتباط آشکار باشد (عشق احترام است، 2014). صحبت کنید و واقعاً به یکدیگر گوش دهید. هر دو طرف باید در مورد نیازهای طرف مقابل فکر کنند.

شرکا باید آشکارا نیازهای خود را به اشتراک بگذارند و در نظر بگیرند که آیا مایل به برآوردن این نیازها هستند یا خیر. اگر هر یک از طرفین احساس کنند که مایل یا قادر به برآوردن نیازهای شریک زندگی خود نیستند، ممکن است زوجین نیاز داشته باشند که به طور جدی تجدید نظر کنند که آیا ادامه رابطه کار درستی است (عشق احترام است، 2014).

با این حال، اگر شما کسی باشید که فریبکاری کرده اید چه؟ به عنوان مثال، شاید شما به شریک زندگی خود خیانت کرده اید، اما هر دوی شما توافق کرده اید که تلاش کنید و رابطه را به نتیجه برسانید. برای آینده چه کاری باید انجام دهید؟

برای شروع، مسئولیت اعمال خود را بپذیرید. رفتار خود را بپذیرید و مسئولیت آن را بپذیرید. همچنین درک درستی از اینکه رفتار شما چگونه بر احساسات شریک زندگیتان تأثیر گذاشته است داشته باشید. در مورد اعمال خود فکر کنید و به این فکر کنید که چه چیزی باعث شد تصمیم به دروغگویی بگیرید (عشق احترام است، 2014).

جلو برو، به قولت عمل کن برای اینکه نشان دهید می‌توانید به خودتان اعتماد کنید، آنچه را که می‌خواهید انجام دهید دنبال کنید. برای مثال، اگر می‌گویید می‌خواهید تماس بگیرید، حتماً تماس بگیرید.

همچنین مهم است که در این مدت به همسرتان فضایی بدهید. شریک زندگی شما ممکن است بخواهد مدتی را از هم جدا شوید تا اتفاقات رخ داده را پردازش کند، و او حق دارد از خیانت شما آسیب دیده و عصبانی شود (عشق احترام است، 2014). به او فضایی بدهید تا این احساسات را به شما بیان کند.

روند بازسازی اعتماد زمان می برد. نمی تواند یک شبه اتفاق بیفتد با این حال، به خاطر داشته باشید که شریک زندگی شما حق ندارد با شما رفتاری توهین آمیز داشته باشد. علیرغم شکستن اعتماد آنها، شما همچنان حق حفظ حریم خصوصی خود را دارید (عشق احترام است، 2014).

5 راه برای ایجاد اعتماد به نفس

چگونه اعتماد به نفس را افزایش دهیم

5 راه برای ایجاد اعتماد به نفس

واقعیت این است که شما هرگز نمی توانید روی شخص دیگری 100% مواقع حساب کنید. با این حال، یک نفر وجود دارد که می‌دانیم می‌توانیم روی او حساب کنیم: خودمان. همانطور که یوهان ولفگانگ فون گوته گفت:

«به محض اینکه به خود اعتماد کردید، می‌دانید چگونه زندگی کنید» (فحکری، 1395).

اعتماد به نفس یک مفهوم مهم است، زیرا داشتن آن شما را قادر می سازد از نیازها و ایمنی خود محافظت کنید (Tartakovsky, 2018). این به شما امکان می دهد ایمان داشته باشید که از طریق موقعیت های چالش برانگیز موفق خواهید شد و به شما امکان می دهد به جای دنبال کردن کمال، با خودتان مهربانی کنید.

اعتماد به نفس شامل آگاهی از افکار و احساسات و توانایی بیان آنهاست (تارتاکوفسکی، 2018). برای کسب اعتماد به نفس، به احساسات خود احترام بگذارید و از تکیه بر نظرات دیگران بپرهیزید (فحکری، 1395). این به شما امکان می دهد تا به توانایی خود برای رسیدگی به هر چیزی که پیش می آید اعتماد کنید. اعتماد به نفس با پرورش عمیق ترین افکار ما به دست می آید (فهکری، 1395).

اعتماد به نفس همچنین شامل زندگی بر اساس معیارها و اخلاق خود و دانستن اینکه چه زمانی باید نیازهای خود را در اولویت قرار دهید، می شود. داشتن اعتماد به نفس مستلزم این است که بدانید می توانید اشتباهات را تحمل کنید. اعتماد به نفس شما را قادر می سازد تا آنچه را که می خواهید دنبال کنید.

از افرادی که اعتماد به نفس شما را تضعیف می کنند دوری کنید. اغلب، این افراد از شما استفاده می کنند و نمی خواهند شما موفق شوید (تارتاکوفسکی، 2018). اگرچه در دوران کودکی ما اغلب نمی‌توانیم افراد منفی را که در زندگی خود داریم کنترل کنیم، اما به عنوان بزرگسالان، مطمئناً می‌توانیم در نظر داشته باشیم که آیا مردم از ما حمایت می‌کنند و آیا واقعاً آنها را در زندگی خود می‌خواهیم (تارتاکوفسکی، 2018).

به قول هایی که به خودت داده ای وفا کن به تعهداتی که خودتان می بندید احترام بگذارید، چه دنبال کردن اهدافی که تعیین کرده اید و چه دنبال کردن رویاهایتان (فحکری، 2016). بخش مهمی از این امر، قول دادن به خود و عمل به آنهاست (تارتاکوفسکی، 2018).

یکی از نمونه های چنین تعهدی ایجاد و حفظ یک مرز شخصی است. یا زودتر به رختخواب بروید یا برای معاینه به پزشک مراجعه کنید (Tartakovsky, 2018). ایجاد اعتماد به نفس شامل تبدیل شدن به بهترین دوست خود نیز می شود.

با خودتان مهربانانه صحبت کنید. هر کسی یک منتقد درونی خشن دارد که گاهی صدای پدر و مادر یا معلمی را از گذشته شما می گیرد که باعث شده فکر کنید به اندازه کافی خوب نیستید. با این حال، می توانید عادت گوش دادن به منتقد درونی خود را کاهش دهید یا از بین ببرید . سعی کن با خودت مهربان تر باشی

به عنوان مثال، اگر اشتباهی مرتکب شوید، ممکن است بلافاصله فکر کنید: “من خیلی احمقم!” در عوض، سعی کنید به خودتان بگویید: «اشکالی ندارد. این فقط یک خطای جزئی بود.» نشان دادن شفقت به خود هنگام مرتکب اشتباه به شما این امکان را می دهد که درک بیشتری از دیگران در هنگام اشتباه نشان دهید (تارتاکوفسکی، 2018).

اعتماد به نفس در مورد کمال نیست – شما باید به توانایی خود برای غلبه بر یک لغزش یا شکست ایمان داشته باشید. اعتماد به نفس از طریق ارتباط ما با بهزیستی عاطفی و توجه به هر گونه اختلالی که ممکن است متوجه شویم پرورش می یابد (فحکری، 2016).

با خودت چک کن از خود بپرسید: «حالم چطور است؟» به جای اینکه صرفاً یک آشفتگی عاطفی را رد کنید، بیابید در درون خود چه می گذرد. (فهکری، 2016).

به عبارت دیگر مراقب تجربیات درونی خود باشید (فحکری، 1395). اعتماد به نفس زمانی شکل می‌گیرد که به کل خودمان احترام بگذاریم، صرف نظر از اینکه جنبه‌های خاصی از خود را تأیید می‌کنیم یا نه.


 

تماس با روانشناس “مینو ایرانی” …

 

پیاده سازی و سئو توسط: 'GoGseo