لطفا صبر کنید ...

چگونه می توانم به عزت نفس فرزندم کمک کنم؟

1704785244_1852272.jpg

9 راه برای افزایش عزت نفس فرزندتان

به عنوان والدین، شما می خواهید فرزندانتان نسبت به خودشان احساس خوشحالی کنند و عزت نفس خوبی داشته باشند (که به آن تصویر از خود نیز می گویند). گفتار و اعمال شما بیش از هر چیز دیگری روی آن تأثیر می گذارد، از زمانی که آنها نوزاد هستند. کودک شما لحن صدا، زبان بدن و هر بیانی شما را جذب می کند.

گاهی اوقات به راحتی می توان متوجه شد که بچه ها چه زمانی نسبت به خودشان احساس خوبی دارند و چه زمانی احساس خوبی ندارند. این تصور از احساس خوب نسبت به خود، عزت نفس نامیده می شود.

بچه های دارای عزت نفس احساس دوست داشتن، پذیرفته شدن و اعتماد به نفس می کنند. آنها به کاری که می توانند انجام دهند افتخار می کنند و چیزهای خوبی در مورد خود فکر می کنند. کودکانی که عزت نفس پایینی دارند از خود انتقاد می کنند و شک دارند که بتوانند کارها را به خوبی انجام دهند. آنها احساس می کنند به خوبی بچه های دیگر نیستند و به زمان هایی که شکست می خورند فکر می کنند تا زمانی که موفق می شوند.

عزت نفس می تواند برای برخی از بچه ها آسان تر از دیگران باشد. اگر عزت نفس فرزندتان پایین است، در اینجا 9 راه برای تقویت آن وجود دارد:

1. به فرزندتان کمک کنید تا انجام کارها را بیاموزد. برای نوزاد، یاد گرفتن فنجان در دست یا برداشتن اولین قدم ها باعث ایجاد حس درک و لذت می شود. همانطور که کودک رشد می کند، چیزهایی مانند یادگیری لباس پوشیدن، خواندن یا دوچرخه سواری شانسی برای افزایش عزت نفس است.

در ابتدا با نشان دادن و کمک کردن آموزش دهید. سپس اجازه دهید بچه ها هر کاری که می توانند انجام دهند، حتی اگر اشتباه کنند. این بخش کلیدی در ایجاد عزت نفس مثبت است. مطمئن شوید که فرزندان شما فرصتی برای یادگیری، تلاش و احساس غرور دارند. چالش های جدید را خیلی آسان یا خیلی سخت نکنید. آنها را تشویق کنید که همیشه بهترین کار خود را انجام دهند اما توضیح دهید که لازم نیست کامل باشند. هیچ کس نیست!

2. تلاش ها را ستایش کنید. از ستایش تنها نتایج (مانند گرفتن A) یا ویژگی ها (مثل باهوش بودن یا ورزشکار بودن) خودداری کنید. در عوض، تلاش، پیشرفت و نگرش را به بچه ها تبریک بگویید. به عنوان مثال: “شما به سختی روی آن پروژه کار می کنید”، “شما با تمرین کردن و تست زدن به بهتر نوشتن خود کمک میکنید” یا، “من به شما افتخار می کنم که پیانو تمرین می کنید – شما واقعاً پشتکار دارید.” با این نوع تحسین، بچه ها تلاش می کنند، برای رسیدن به اهداف تلاش می کنند و تلاش می کنند. این باعث می شود که آنها شانس بیشتری برای موفقیت داشته باشند.

3. صادق باشید. ستایشی که احساس نمی شود به دست آمده باشد، درست نیست. برای مثال، گفتن به بچه‌ها وقتی می‌دانند که بازی خوبی انجام نداده‌اند، می‌تواند احساس توخالی و ساختگی کند. در عوض می‌توانید بگویید: اگرچه این بهترین بازی شما نبود، من به شما افتخار میکنم که تسلیم نشدید. رای اعتماد اضافه کنید: فردا، شما خوب خواهید شد.

4. الگوی خوبی باشید. وقتی برای کارهای روزمره (مانند تهیه غذا یا شستن ظرف ها) تلاش می کنید، الگوی خوبی هستید. فرزند شما یاد می گیرد که برای انجام تکالیف، تمیز کردن اسباب بازی ها یا مرتب کردن تخت، تلاش کند. الگوبرداری از نگرش صحیح نیز مهم است. وقتی کارهایی را بدون غر زدن یا شکایت انجام می دهید، به فرزندتان یاد می دهید که همین کار را انجام دهد. وقتی از عجله در انجام کارهای خانه اجتناب می کنید و به کاری که به خوبی انجام شده افتخار می کنید، فرزندتان نیز انجام آن را یاد می گیرد.

5. از انتقاد پذیری بپرهیزید. پیام هایی که بچه ها درباره خودشان از دیگران میشنوند اغلب بر احساس آنها نسبت به خود تأثیر می گذارد. کلمات تند یا اظهارات منفی (مثل تنبل خواندن کودک) انگیزه ای در بچه ها ایجاد نمی کند و می تواند به عزت نفس آنها آسیب برساند. بچه ها را با صبر اصلاح کنید. روی کاری که می خواهید دفعه بعد انجام دهند تمرکز کنید. در صورت نیاز، نحوه کار را به آنها نشان دهید.

6. بر نقاط قوت تمرکز کنید. به کارهایی که فرزندانتان به خوبی انجام می دهند و از آن لذت می برند توجه کنید. مطمئن شوید که آنها شانسی برای توسعه این چیزها دارند. بیشتر روی نقاط قوت تمرکز کنید تا نقاط ضعف تا به آنها کمک کنید احساس خوبی نسبت به خودشان داشته باشند. این رفتار را نیز بهبود می بخشد.

7. توجه کردن. برای بچه‌ها می‌تواند آسان باشد که روی اشتباهی که پیش آمده تمرکز کنند، مانند عدم موفقیت در امتحان. مگر اینکه آن را با خوبی ها متعادل کنند، فقط احساس بدی خواهند داشت. وقتی می شنوید که بچه هایتان از خودشان یا روزشان شکایت می کنند، از آنها بخواهید چیزی را پیدا کنند که خوب پیش رفته است.

هر شب قبل از خواب، از فرزندتان بخواهید حداقل 3 اتفاق خوب آن روز را بگوید. به زودی بچه ها متوجه چیزهای مثبت بیشتری در مورد افراد زندگی خود و خودشان خواهند شد.

8. دوستی های سالم را تشویق کنید. به بچه ها بیاموزید که بهترین دوستان کسانی هستند که با آنها خوب رفتار می کنند و آنها را با آنچه می گویند و انجام می دهند بالا می برند. بچه‌ها باید از افرادی که به گونه‌ای رفتار می‌کنند که دیگران را نابود می‌کنند دوری کنند. در عوض، آن‌ها باید دوستانی را انتخاب کنند که بتوانند با آن‌ها خودشان باشند و به آن‌ها کمک کنند تا احساس خوبی نسبت به خود داشته باشند. به آنها کمک کنید تا از این نوع دوستان برای دیگران باشند.

9. اجازه دهید بچه ها کمک کنند وقتی بچه ها ببینند کاری که انجام میدهند برای دیگران اهمیت دارد، عزت نفس رشد می کند. بچه‌ها می‌توانند در خانه کمک کنند، یک پروژه خدماتی در مدرسه انجام دهند یا به خواهر یا برادرشان لطف کنند.کمک به دیگران و انجام کارهای محبت آمیز باعث ایجاد عزت نفس و سایر احساسات خوب می شود.

با کمک به افزایش عزت نفس فرزندتان، آنها شهامت امتحان کردن چیزهای جدید و انتخاب هوشمندانه را خواهند داشت.

چرا عزت نفس مهم است؟

کودکانی که احساس خوبی نسبت به خود دارند، این اعتماد به نفس را دارند که بهترین تلاش خود را در چیزهای جدید انجام دهند. آنها به کاری که می توانند انجام دهند احساس غرور می کنند. عزت نفس همچنین به کودکان کمک می کند تا با اشتباهات کنار بیایند. آنها احساس می کنند که تشویق می شوند تا دوباره تلاش کنند، حتی اگر در ابتدا شکست بخورند. عزت نفس به بچه ها کمک می کند در مدرسه، خانه و با دوستان بهتر عمل کنند.

کودکانی که عزت نفس پایینی دارند، نسبت به خود مطمئن نیستند. اگر فکر می کنند دیگران آنها را نمی پذیرند، ممکن است شرکت نکنند. آنها ممکن است اجازه دهند دیگران با آنها بد رفتار کنند و برای دفاع از خودشان مشکل داشته باشند. ممکن است به راحتی تسلیم شوند یا اصلا تلاشی نکنند. بچه‌هایی که اعتماد به نفس پایینی دارند، وقتی اشتباه می‌کنند، شکست می‌خورند یا شکست می‌خورند، به سختی می‌توانند کنار بیایند. بنابراین ممکن است آن‌طور که می‌توانند خوب عمل نکنند.

عزت نفس چگونه رشد می کند؟

زمانی که کودک توجه مثبت و مراقبت محبت آمیز را دریافت می کند، عزت نفس می تواند شروع به رشد کند. زمانی شروع می شود که کودک احساس امنیت، دوست داشتن و پذیرفته شدن کند.

با تبدیل شدن نوزادان به کودکان نوپا و خردسال، آنها قادر به انجام برخی کارها به تنهایی هستند. آنها از زمانی که می توانند از مهارت های جدید خود استفاده کنند احساس خوبی دارند. عزت نفس آنها زمانی رشد می کند که والدین توجه کنند، به آنها اجازه دهند تلاش کنند، لبخند بزنند و غرور نشان دهند.

وقتی بچه ها بزرگتر می شوند، هر زمانی که بچه ها چیزهایی را امتحان می کنند، انجام می دهند و چیزهایی یاد می گیرند، عزت نفس می تواند رشد کند.

این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که بچه ها:

به سمت یک هدف پیشرفت کنید

در مدرسه چیزهایی یاد بگیرید و نمرات خوبی بگیرید

دوست پیدا کن و کنار بیای

فعالیت های مورد علاقه خود را انجام دهید،مانند موسیقی، ورزش، هنر،آشپزی، مهارتهای فنی کمک کن ، بده، یا مهربان باش

در چیزی سخت تلاش کنید و مورد تحسین قرار بگیرید

احساس درک و پذیرفته شدن

وقتی بچه ها عزت نفس دارند، احساس اعتماد به نفس، توانمندی و پذیرفته شدن می کنند.

چگونه والدین می توانند به ایجاد عزت نفس کمک کنند؟

اگر بچه ها نسبت به خودشان احساس خوبی ندارند، والدین می توانند کمک کنند. با انجام کارهایی مانند الگوی خوب بودن، عزت نفس فرزندتان را تقویت کنید. به بچه ها کمک کنید کارهایی را انجام دهند تا بتوانند احساس غرور کنند. تلاش را تحسین کنید و انتقاد تند را ممنوع کنید. با کمک به ایجاد عزت نفس در کودکان، به آنها نشان می دهید که چقدر ارزشمند و مهم هستند.

پیاده سازی و سئو توسط: 'GoGseo